Czy 5 maja powinien być dniem wolnym dla wszystkich?


Bevrijdingsdag – dzień wyzwolenia, ale nie dla wszystkich wolny
5 maja to w Holandii Bevrijdingsdag – Dzień Wyzwolenia. Upamiętnia zakończenie niemieckiej okupacji w 1945 roku i odzyskanie wolności po II wojnie światowej. To jedno z najważniejszych świąt narodowych w kraju. Mimo to – nie każdy tego dnia ma wolne.
W rzeczywistości to, czy pracownik ma 5 maja wolne, zależy od ustaleń z pracodawcą lub zapisów w układach zbiorowych pracy (cao). Dzień ten nie jest ustawowo wolny co roku. Szacuje się, że tylko około 34% firm w Holandii zapewnia tego dnia wolne wszystkim pracownikom. Reszta – mimo symboliki święta – pracuje, jak w każdy inny dzień.
Holandia – mniej dni wolnych niż sąsiedzi
Holandia należy do krajów europejskich z najmniejszą liczbą ustawowo wolnych dni. W ciągu roku przypada ich zaledwie dziewięć – a jeśli któreś z nich wypadnie w weekend, to po prostu… przepada. Dla porównania: w Niemczech i Belgii dni wolnych jest więcej, a we Francji, Hiszpanii czy Włoszech – nawet kilkanaście. Nawet w krajach takich jak Iran ustawowo wolnych dni jest więcej.
Potrzeba stałego święta?
W opinii wielu publicystów i obywateli, Bevrijdingsdag zasługuje na to, by być corocznym, ustawowym dniem wolnym. W czasach, gdy demokracja i wolność są ponownie wystawiane na próbę, wspólne świętowanie odzyskanej wolności zyskuje nową wartość. Taki dzień mógłby sprzyjać refleksji, uczestnictwu w wydarzeniach kulturalnych i budowaniu wspólnoty.